Udvalg

Nedenfor finder du en oversigt over de forskellige udvalg i foreningen. 

Producentforeningens forskellige grupper kan vælge et udvalg til at varetage gruppens interesser mellem medlemsmøderne. De enkelte grupper kan vælge at lade valg til fagudvalget følge valg til Producentforeningens bestyrelse, hvilket vil sige, at udvalget er på valg hvert andet år. Det er tilfældet for spillefilm-, dokumentarfilm- og tv-grupperne. Reklamefilm-, spil- og animationsmedlemmernes fagudvalg inviterer løbende nye medlemmer til at deltage i arbejdet.  

 

Spillefilmudvalget
Peter Bose, Miso Film
Thomas Heinesen, Nordisk Film
Louise Vesth, Zentropa
Ditte Milsted, Profile Pictures
Signe Leick Jensen, Toolbox Film
Stinna Lassen, Good Company Film
Lars Bjørn Hansen, SF Studios


Dokumentarudvalget
Malene Flindt Pedersen, Hansen & Pedersen Film og Fjernsyn
Helle Faber, Made in Copenhagen 
Mette Heide, Plus Pictures
Sara Stockmann, Sonntag Pictures
Signe Byrge Sørensen, Final Cut for Real
Thor Hampus Bank, GotFat

 
Tv-udvalget
Fredrik Hillerbrand, Warner Bros.
Mads Ulrick Holmstrup, Mastiff 
Thomas Heurlin, !mpact TV
Martin Dalgaard, Monday
Lotte Dyva, Bermuda Production
Jan Frifelt, Uppercut Media
René Szczyrbak, STV
Anne Brostrøm, Blu
Daniel Svarts, STV
Tina Christensen, Metronome
Mads Lund, United
Ulrik Christian Jørgensen, Nordisk Film TV
Merete Mortensen, Heartland
Kristian Farcin Leth, Strong Productions


Spiludvalget
Per Rosendal, Kongo Interactive
Martin Buhl Svanum, IO Interactive
Lars Henriksen, Apex Virtual Entertainment
Kristian Bang Nørgaard, Funday Factory
Mathias Gredal Nørvig, Sybo Games
Claus Lykke Jensen, MovieStarPlanet
Lise Saxtrup, Klassefilm
Tim Garbos, Triband
Rune Dittmer, Flashbulb Games
Astrid Refstrup, Triple Topping Games
Steffen Kabbelgaard Grønning, Betadwarf
Hans von Knut Skovfoged, PortaPlay


Reklameudvalget
Mette Jermiin, Bacon Cph
Thor Brammer Jacobsen, New Land
Christian Bévort, Moland Film
Rasmus Ejlers, Entrance Film 


Animationsudvalget
Anders Berthelsen, Ja Film
Lana Tankosa Nikolic, Late Love Production  
Mads Klausen, Sun Creature studio 
Irene Sparre, Sparre Production
Trine Heidegaard, Pop Up Production
Anders Mastrup, A.Film Production
Erik Wilstrup, Wil Film
Marie Bro, Dansk Tegnefilm 2
Lise Saxtrup, Klassefilm


Opdateret august 2021