Producentforeningen og spilbranchen går hver til sit

I mange år har spilbranchen været en del af Producentforeningen sammen med film- og tv-branchen. Producentforeningens bestyrelse og foreningens spilproducenter er nu enige om at skilles. 

This describes the image

Der har over en længere periode været drøftelser i Producentforeningens bestyrelse og blandt foreningens spilproducenter om den fremtidige strategi og organisering. Konklusionen hos begge parter er, at tiden er inde til at forfølge hver sine mål. Producentforeningen ønsker at arbejde mere fokuseret med at styrke film- og tv-branchens rammevilkår, og for spilbranchen er det efter mange års høj vækst og nu også politisk anerkendelse med etableringen af det kommende institut for spiludvikling blevet et naturligt tidspunkt for branchen at stå på egne ben og stifte en selvstændig forening kun for spilbranchen. 

”Vi er taknemlige for arbejdet Producentforeningen har lagt i spilindustrien. Vi stod ikke, hvor vi er i dag uden den politiske og erhvervsmæssige indsats Producentforeningen sammen med andre gode kræfter i og omkring branchen har lagt. Med et nyt institut for spiludvikling, der er ved at tage form, en omsætning på over 3.6 mia. dkk samt eksport for over 2.6 mia. dkk, så viser spilbranchen et klart og stærkt behov for en forening, der fokuserer på spil og spil alene. Dette er der nu bred opbakning til blandt virksomhederne. Nu foreligger en arbejdsproces, hvor der skal udarbejdes en stærk strategi som grundlag for oprettelse af en ny forening for den danske spilindustri”, siger midlertidig talsperson for den nye forening, Søren Lundgaard.

”Vi har med glæde været vidne til, at spilbranchen er vokset med stor succes, og vi har opnået en række gode resultater sammen - senest med det nye institut for spiludvikling. I fremtiden vil film- og tv-branchen samt spilbranchen stå bedst ved at fokusere indsatsen på deres respektive kerneområder. Vi ønsker spilbranchen held og lykke fremover og fortsætter nu den strategiproces, som vi er i gang med for styrke Producentforeningen som det politiske talerør og samlingspunkt for hele film- og tv-branchen”, siger Producentforeningens bestyrelsesleder, Kasper Fredshavn.

Der vil ske en gradvis overdragelse af Producentforeningens arbejde til den nye forening frem mod udgangen af juni, og Producentforeningen vil således pr. 1. juli 2024 ikke længere repræsentere og beskæftige sig med spilområdet. 

Kontakt
Søren Lundgaard, midlertidig talsperson for den nye forening, tlf. 20149529
Kasper Fredshavn, bestyrelsesleder i Producentforeningen, tlf. 30365630
 

Opdateret 30. jan 2024

Vil du vide mere?